Rat Secondary Antibodies
Secondary antibodies where rat is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Quantity
- (1)
- (3)
- (33)
- (1)
- (5)
- (60)
- (21)
- (56)
- (20)
- (13)
- (11)
- (28)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (1)
- (12)
- (1)
- (45)
- (1)
- (1)
- (17)
Host Species
- (4)
- (1)
- (1)
- (348)
Target Species
- (4)
- (329)
- (19)
- (4)
Isotype
- (1)
- (38)
- (2)
- (110)
- (68)
- (22)
- (80)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
Classification
- (1)
- (1)
- (326)
- (18)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
301
–
315
of
1,350
results
Southern Biotechnology Associates IgG1 Rat anti-Mouse, Biotin, Clone: SB77e, Southern Biotech™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Southern Biotechnology Associates IgG3 Rat anti-Mouse, AP, Clone: SB76b, Southern Biotech™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Southern Biotechnology Associates Ig Rat anti-Rabbit, SPRD (R-phycoerythrin/Cyanine 5), Clone: SB87a, Southern Biotech™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Southern Biotechnology Associates IgG2a Rat anti-Mouse, Biotin, Clone: SB84a, Southern Biotech™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Southern Biotechnology Associates IgG3 Rat anti-Mouse, Biotin, Clone: SB76b, Southern Biotech™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Southern Biotechnology Associates IgG3 Rat anti-Mouse, R-PE, Clone: SB76b, Southern Biotech™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 2-8°C; Protect from light; Do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | R-PE |
| Applications | Flow Cytometry,ELISA |
| Isotype | IgG2a |
| Concentration | 0.1mg/mL |
| Antigen | IgG3 |
| Regulatory Status | RUO |
| Formulation | Supplied in PBS/NaN3 and a stabilizing agent |
| Immunogen | Mouse IgG3 hybridoma |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | SB76b |
Southern Biotechnology Associates IgG2a Rat anti-Mouse, AF 647, Clone: SB84a, Southern Biotech™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Southern Biotechnology Associates IFN-γ Rat anti-Mouse, FITC, Clone: XMG1.2, Southern Biotech™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Invitrogen™ Rat anti-Mouse Kappa Light Chain Secondary Antibody, PE
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | PE |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Mouse Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | purified |
| Gene Alias | Ig kappa chain, Igk, Ig-kappa, Iglc |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with <0.1% sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Mouse Kappa light chain. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 187.1 |
Invitrogen™ Rat anti-Mouse Kappa Light Chain Secondary Antibody, FITC
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | FITC |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Mouse Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | purified |
| Gene Alias | Ig kappa chain, Igk, Ig-kappa, Iglc |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with <0.1% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Mouse Kappa light chain. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 187.1 |
Southern Biotechnology Associates Ig Rat anti-Rabbit, Biotin, Clone: SB87a, Southern Biotech™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Invitrogen™ Rat anti-Mouse IgG2a Secondary Antibody, eFluor™ 570, eBioscience™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | eFluor 570 |
| Applications | Immunohistochemistry (Frozen),Immunohistochemistry (Paraffin),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG2a |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | m2a-15F8 |
Invitrogen™ Rat anti-Mouse IgG1 Secondary Antibody, PE-eFluor™ 610, eBioscience™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | PE-eFluor 610 |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | M1-14D12 |